< Conjugaison:kurde
Conjugaison:kurde/çê kirin
| Conjugaison du verbe çê kirin en kurmandji | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TEMPS DU PRÉSENT ET DU FUTUR | |||||||
| Présent | Présent progressif | ||||||
| Forme affirmative | Forme négative | Forme affirmative | Forme négative | ||||
| ez çê dikim | ez çê nakim | ez çê dikime | ez çê nakime | ||||
| tu çê dikî | tu çê nakî | tu çê dikîye | tu çê nakîye | ||||
| ew çê dike | ew çê nake | ew çê dikîye | ew çê nakîye | ||||
| em çê dikin | em çê nakin | em çê dikine | em çê nakine | ||||
| hûn çê dikin | hûn çê nakin | hûn çê dikine | hûn çê nakine | ||||
| ew çê dikin | ew çê nakin | ew çê dikine | ew çê nakine | ||||
| Subjonctif | Futur | ||||||
| Forme affirmative | Forme négative | Forme affirmative | Forme négative | ||||
| ez çê bikim | ez çê nekim | ez ê çê bikim | ez ê çê nekim | ||||
| tu çê bikî | tu çê nekî | tu yê çê bikî | tu yê çê nekî | ||||
| ew çê bike | ew çê neke | ew ê çê bike | ew ê çê neke | ||||
| em çê bikin | em çê nekin | em ê çê bikin | em ê çê nekin | ||||
| hûn çê bikin | hûn çê nekin | hûn ê çê bikin | hûn ê çê nekin | ||||
| ew çê bikin | ew çê nekin | ew ê çê bikin | ew ê çê nekin | ||||
| Impératif | |||||||
| Forme affirmative | Forme négative | ||||||
| (tu) çê bike | (tu) çê neke | ||||||
| (hûn) çê bikin | (hûn) çê nekin | ||||||
| TEMPS DU PASSÉ | |||
|---|---|---|---|
| Au passé, la phrase composée d’un verbe transitif est en construction ergative : le sujet (en vert) est au cas oblique, le complément d’objet direct (en bleu) est au cas direct | |||
| et le verbe s’accorde avec le complément d’objet direct. Si le COD est identique au sujet (en vert clair), le pronom oblique est remplacé par xwe (en bleu clair). | |||
| Prétérit | |||
| Forme affirmative | Forme négative | ||
| min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê kirim | min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê nekirim | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê kirî | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê nekirî | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê kir | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew xwe çê nekir | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê kirin | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê nekirin | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê kirin | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê nekirin | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê kirin | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê nekirin | ||
| Imparfait | |||
| Forme affirmative | Forme négative | ||
| min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê dikirim | min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê nedikirim | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê dikirî | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê nedikirî | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew xwe çê dikir | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew xwe çê nedikir | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê dikirin | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê nedikirin | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê dikirin | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê nedikirin | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê dikirin | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê nedikirin | ||
| Parfait | |||
| Forme affirmative | Forme négative | ||
| min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê kirime | min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê nekirime | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê kiriyî | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê nekiriyî | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê kiriye | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê nekiriye | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê kirine | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê nekirine | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê kirine | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê nekirine | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê kirine | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê nekirine | ||
| Imparfait narratif | |||
| Forme affirmative | Forme négative | ||
| min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê dikirime | min / te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ez/ xwe çê nedikirime | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê dikirîyî | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan tu/ xwe çê nedikiriyî | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê dikiriye | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê nedikiriye | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê dikirine | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan em/ xwe çê nedikirine | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê dikirine | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan hûn/ xwe çê nedikirine | ||
| min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê dikirine | min/ te/ wî/ wê/ me/ we/ wan ew/ xwe çê nedikirine | ||
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.