< Conjugaison:azéri
Conjugaison:azéri/vərəqləmək
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| vərəqləmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| vərəqləyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| vərəqləyən | vərəqləmiş | (mənim) | vərəqlədiyim |
| (sənin) | vərəqlədiyin | ||
| (onun) | vərəqlədiyi | ||
| (bizim) | vərəqlədiyimiz | ||
| (sizin) | vərəqlədiyiniz | ||
| (onların) | vərəqlədiyi ou vərəqlədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqləyirəm | (mən) | vərəqləmişəm |
| (sən) | vərəqləyirsən | (sən) | vərəqləmişsən |
| (o) | vərəqləyir | (o) | vərəqləmiş |
| (biz) | vərəqləyirik | (biz) | vərəqləmişik |
| (siz) | vərəqləyirsiniz | (siz) | vərəqləmişsiniz |
| (onlar) | vərəqləyirlər | (onlar) | vərəqləmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | vərəqlədim | (mən) | vərəqləmişdim |
| (sən) | vərəqlədin | (sən) | vərəqləmişdin |
| (o) | vərəqlədi | (o) | vərəqləmişdi |
| (biz) | vərəqlədik | (biz) | vərəqləmişdik |
| (siz) | vərəqlədiniz | (siz) | vərəqləmişdiniz |
| (onlar) | vərəqlədilər | (onlar) | vərəqləmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | vərəqləyirdim | ||
| (sən) | vərəqləyirdin | ||
| (o) | vərəqləyirdi | ||
| (biz) | vərəqləyirdik | ||
| (siz) | vərəqləyirdiniz | ||
| (onlar) | vərəqləyirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | vərəqləyəcəyəm | (mən) | vərəqləyərəm |
| (sən) | vərəqləyəcəksən | (sən) | vərəqləyərsən |
| (o) | vərəqləyəcək | (o) | vərəqləyər |
| (biz) | vərəqləyəcəyik | (biz) | vərəqləyərik |
| (siz) | vərəqləyəcəksiniz | (siz) | vərəqləyərsiniz |
| (onlar) | vərəqləyəcəklər | (onlar) | vərəqləyərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | vərəqləyəcəkdim | (mən) | vərəqləyərdim |
| (sən) | vərəqləyəcəkdin | (sən) | vərəqləyərdin |
| (o) | vərəqləyəcəkdi | (o) | vərəqləyərdi |
| (biz) | vərəqləyəcəkdik | (biz) | vərəqləyərdik |
| (siz) | vərəqləyəcəkdiniz | (siz) | vərəqləyərdiniz |
| (onlar) | vərəqləyəcəkdilər | (onlar) | vərəqləyərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqləsəm | (mən) | vərəqləsəydim |
| (sən) | vərəqləsən | (sən) | vərəqləsəydin |
| (o) | vərəqləsə | (o) | vərəqləsəydi |
| (biz) | vərəqləsək | (biz) | vərəqləsəydik |
| (siz) | vərəqləsəniz | (siz) | vərəqləsəydiniz |
| (onlar) | vərəqləsələr | (onlar) | vərəqləsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | vərəqləyəm | ||
| (sən) | vərəqləyəsən | ||
| (o) | vərəqləyə | ||
| (biz) | vərəqləyək | ||
| (siz) | vərəqləyəsiniz | ||
| (onlar) | vərəqləyələr | ||
Hortatif
| (mən) | vərəqləyəsiyəm | ||
| (sən) | vərəqləyəsisən | ||
| (o) | vərəqləyəsi | ||
| (biz) | vərəqləyəsiyik | ||
| (siz) | vərəqləyəsisiniz | ||
| (onlar) | vərəqləyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqləməliyəm | (mən) | vərəqləməliydim |
| (sən) | vərəqləməlisən | (sən) | vərəqləməliydin |
| (o) | vərəqləməli | (o) | vərəqləməliydi |
| (biz) | vərəqləməliyik | (biz) | vərəqləməliydik |
| (siz) | vərəqləməlisiniz | (siz) | vərəqləməliydiniz |
| (onlar) | vərəqləməlilər | (onlar) | vərəqləməliydilər |
Impératif
| (mən) | vərəqləyim | ||
| (sən) | vərəqlə | ||
| (o) | vərəqləsin | ||
| (biz) | vərəqləyək | ||
| (siz) | vərəqləyin | ||
| (onlar) | vərəqləsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| vərəqləməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| vərəqləməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| vərəqləməyən | vərəqləməmiş | (mənim) | vərəqləmədiyim |
| (sənin) | vərəqləmədiyin | ||
| (onun) | vərəqləmədiyi | ||
| (bizim) | vərəqləmədiyimiz | ||
| (sizin) | vərəqləmədiyiniz | ||
| (onların) | vərəqləmədiyi ou vərəqləmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqləmirəm | (mən) | vərəqləməmişəm |
| (sən) | vərəqləmirsən | (sən) | vərəqləməmişsən |
| (o) | vərəqləmir | (o) | vərəqləməmiş |
| (biz) | vərəqləmirik | (biz) | vərəqləməmişik |
| (siz) | vərəqləmirsiniz | (siz) | vərəqləməmişsiniz |
| (onlar) | vərəqləmirlər | (onlar) | vərəqləməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | vərəqləmədim | (mən) | vərəqləməmişdim |
| (sən) | vərəqləmədin | (sən) | vərəqləməmişdin |
| (o) | vərəqləmədi | (o) | vərəqləməmişdi |
| (biz) | vərəqləmədik | (biz) | vərəqləməmişdik |
| (siz) | vərəqləmədiniz | (siz) | vərəqləməmişdiniz |
| (onlar) | vərəqləmədilər | (onlar) | vərəqləməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | vərəqləmirdim | ||
| (sən) | vərəqləmirdin | ||
| (o) | vərəqləmirdi | ||
| (biz) | vərəqləmirdik | ||
| (siz) | vərəqləmirdiniz | ||
| (onlar) | vərəqləmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | vərəqləməyəcəyəm | (mən) | vərəqləmərəm |
| (sən) | vərəqləməyəcəksən | (sən) | vərəqləmərsən |
| (o) | vərəqləməyəcək | (o) | vərəqləməz |
| (biz) | vərəqləməyəcəyik | (biz) | vərəqləmərik |
| (siz) | vərəqləməyəcəksiniz | (siz) | vərəqləmərsiniz |
| (onlar) | vərəqləməyəcəklər | (onlar) | vərəqləməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | vərəqləməyəcəkdim | (mən) | vərəqləməzdim |
| (sən) | vərəqləməyəcəkdin | (sən) | vərəqləməzdin |
| (o) | vərəqləməyəcəkdi | (o) | vərəqləməzdi |
| (biz) | vərəqləməyəcəkdik | (biz) | vərəqləməzdik |
| (siz) | vərəqləməyəcəkdiniz | (siz) | vərəqləməzdiniz |
| (onlar) | vərəqləməyəcəkdilər | (onlar) | vərəqləməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqləməsəm | (mən) | vərəqləməsəydim |
| (sən) | vərəqləməsən | (sən) | vərəqləməsəydin |
| (o) | vərəqləməsə | (o) | vərəqləməsəydi |
| (biz) | vərəqləməsək | (biz) | vərəqləməsəydik |
| (siz) | vərəqləməsəniz | (siz) | vərəqləməsəydiniz |
| (onlar) | vərəqləməsələr | (onlar) | vərəqləməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | vərəqləməyəm | ||
| (sən) | vərəqləməyəsən | ||
| (o) | vərəqləməyə | ||
| (biz) | vərəqləməyək | ||
| (siz) | vərəqləməyəsiniz | ||
| (onlar) | vərəqləməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | vərəqləməyəsiyəm | ||
| (sən) | vərəqləməyəsisən | ||
| (o) | vərəqləməyəsi | ||
| (biz) | vərəqləməyəsiyik | ||
| (siz) | vərəqləməyəsisiniz | ||
| (onlar) | vərəqləməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqləməməliyəm | (mən) | vərəqləməməliydim |
| (sən) | vərəqləməməlisən | (sən) | vərəqləməməliydin |
| (o) | vərəqləməməli | (o) | vərəqləməməliydi |
| (biz) | vərəqləməməliyik | (biz) | vərəqləməməliydik |
| (siz) | vərəqləməməlisiniz | (siz) | vərəqləməməliydiniz |
| (onlar) | vərəqləməməlilər | (onlar) | vərəqləməməliydilər |
Impératif
| (mən) | vərəqləməyim | ||
| (sən) | vərəqləmə | ||
| (o) | vərəqləməsin | ||
| (biz) | vərəqləməyək | ||
| (siz) | vərəqləməyin | ||
| (onlar) | vərəqləməsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| vərəqlənmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| vərəqlənib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet [1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| vərəqlənən | vərəqlənmiş | (mənim) | vərəqləndiyim |
| (sənin) | vərəqləndiyin | ||
| (onun) | vərəqləndiyi | ||
| (bizim) | vərəqləndiyimiz | ||
| (sizin) | vərəqləndiyiniz | ||
| (onların) | vərəqləndiyi ou vərəqləndikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqlənirəm | (mən) | vərəqlənmişəm |
| (sən) | vərəqlənirsən | (sən) | vərəqlənmişsən |
| (o) | vərəqlənir | (o) | vərəqlənmiş |
| (biz) | vərəqlənirik | (biz) | vərəqlənmişik |
| (siz) | vərəqlənirsiniz | (siz) | vərəqlənmişsiniz |
| (onlar) | vərəqlənirlər | (onlar) | vərəqlənmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | vərəqləndim | (mən) | vərəqlənmişdim |
| (sən) | vərəqləndin | (sən) | vərəqlənmişdin |
| (o) | vərəqləndi | (o) | vərəqlənmişdi |
| (biz) | vərəqləndik | (biz) | vərəqlənmişdik |
| (siz) | vərəqləndiniz | (siz) | vərəqlənmişdiniz |
| (onlar) | vərəqləndilər | (onlar) | vərəqlənmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | vərəqlənirdim | ||
| (sən) | vərəqlənirdin | ||
| (o) | vərəqlənirdi | ||
| (biz) | vərəqlənirdik | ||
| (siz) | vərəqlənirdiniz | ||
| (onlar) | vərəqlənirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | vərəqlənəcəyəm | (mən) | vərəqlənərəm |
| (sən) | vərəqlənəcəksən | (sən) | vərəqlənərsən |
| (o) | vərəqlənəcək | (o) | vərəqlənər |
| (biz) | vərəqlənəcəyik | (biz) | vərəqlənərik |
| (siz) | vərəqlənəcəksiniz | (siz) | vərəqlənərsiniz |
| (onlar) | vərəqlənəcəklər | (onlar) | vərəqlənərlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | vərəqlənəcəkdim | (mən) | vərəqlənərdim |
| (sən) | vərəqlənəcəkdin | (sən) | vərəqlənərdin |
| (o) | vərəqlənəcəkdi | (o) | vərəqlənərdi |
| (biz) | vərəqlənəcəkdik | (biz) | vərəqlənərdik |
| (siz) | vərəqlənəcəkdiniz | (siz) | vərəqlənərdiniz |
| (onlar) | vərəqlənəcəkdilər | (onlar) | vərəqlənərdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqlənsəm | (mən) | vərəqlənsəydim |
| (sən) | vərəqlənsən | (sən) | vərəqlənsəydin |
| (o) | vərəqlənsə | (o) | vərəqlənsəydi |
| (biz) | vərəqlənsək | (biz) | vərəqlənsəydik |
| (siz) | vərəqlənsəniz | (siz) | vərəqlənsəydiniz |
| (onlar) | vərəqlənsələr | (onlar) | vərəqlənsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | vərəqlənəm | ||
| (sən) | vərəqlənəsən | ||
| (o) | vərəqlənə | ||
| (biz) | vərəqlənək | ||
| (siz) | vərəqlənəsiniz | ||
| (onlar) | vərəqlənələr | ||
Hortatif
| (mən) | vərəqlənəsiyəm | ||
| (sən) | vərəqlənəsisən | ||
| (o) | vərəqlənəsi | ||
| (biz) | vərəqlənəsiyik | ||
| (siz) | vərəqlənəsisiniz | ||
| (onlar) | vərəqlənəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqlənməliyəm | (mən) | vərəqlənməliydim |
| (sən) | vərəqlənməlisən | (sən) | vərəqlənməliydin |
| (o) | vərəqlənməli | (o) | vərəqlənməliydi |
| (biz) | vərəqlənməliyik | (biz) | vərəqlənməliydik |
| (siz) | vərəqlənməlisiniz | (siz) | vərəqlənməliydiniz |
| (onlar) | vərəqlənməlilər | (onlar) | vərəqlənməliydilər |
Impératif
| (mən) | vərəqlənim | ||
| (sən) | vərəqlən | ||
| (o) | vərəqlənsin | ||
| (biz) | vərəqlənək | ||
| (siz) | vərəqlənin | ||
| (onlar) | vərəqlənsinlər | ||
Infinitif
| Infinitif | |
|---|---|
| vərəqlənməmək | |
Converbe
| Converbe | |
|---|---|
| vərəqlənməyib | |
Participes
| Participe non passé du sujet[1] | Participe passé du sujet[1] | Participe du non-sujet[1] | |
|---|---|---|---|
| vərəqlənməyən | vərəqlənməmiş | (mənim) | vərəqlənmədiyim |
| (sənin) | vərəqlənmədiyin | ||
| (onun) | vərəqlənmədiyi | ||
| (bizim) | vərəqlənmədiyimiz | ||
| (sizin) | vərəqlənmədiyiniz | ||
| (onların) | vərəqlənmədiyi ou vərəqlənmədikləri | ||
Indicatif
| Présent simple | Présent parfait | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqlənmirəm | (mən) | vərəqlənməmişəm |
| (sən) | vərəqlənmirsən | (sən) | vərəqlənməmişsən |
| (o) | vərəqlənmir | (o) | vərəqlənməmiş |
| (biz) | vərəqlənmirik | (biz) | vərəqlənməmişik |
| (siz) | vərəqlənmirsiniz | (siz) | vərəqlənməmişsiniz |
| (onlar) | vərəqlənmirlər | (onlar) | vərəqlənməmişlər |
| Passé simple | Passé parfait | ||
| (mən) | vərəqlənmədim | (mən) | vərəqlənməmişdim |
| (sən) | vərəqlənmədin | (sən) | vərəqlənməmişdin |
| (o) | vərəqlənmədi | (o) | vərəqlənməmişdi |
| (biz) | vərəqlənmədik | (biz) | vərəqlənməmişdik |
| (siz) | vərəqlənmədiniz | (siz) | vərəqlənməmişdiniz |
| (onlar) | vərəqlənmədilər | (onlar) | vərəqlənməmişdilər |
| Passé imparfait | |||
| (mən) | vərəqlənmirdim | ||
| (sən) | vərəqlənmirdin | ||
| (o) | vərəqlənmirdi | ||
| (biz) | vərəqlənmirdik | ||
| (siz) | vərəqlənmirdiniz | ||
| (onlar) | vərəqlənmirdilər | ||
| Futur défini | Futur indéfini | ||
| (mən) | vərəqlənməyəcəyəm | (mən) | vərəqlənmərəm |
| (sən) | vərəqlənməyəcəksən | (sən) | vərəqlənmərsən |
| (o) | vərəqlənməyəcək | (o) | vərəqlənməz |
| (biz) | vərəqlənməyəcəyik | (biz) | vərəqlənmərik |
| (siz) | vərəqlənməyəcəksiniz | (siz) | vərəqlənmərsiniz |
| (onlar) | vərəqlənməyəcəklər | (onlar) | vərəqlənməzlər |
| Futur du passé défini | Futur du passé indéfini | ||
| (mən) | vərəqlənməyəcəkdim | (mən) | vərəqlənməzdim |
| (sən) | vərəqlənməyəcəkdin | (sən) | vərəqlənməzdin |
| (o) | vərəqlənməyəcəkdi | (o) | vərəqlənməzdi |
| (biz) | vərəqlənməyəcəkdik | (biz) | vərəqlənməzdik |
| (siz) | vərəqlənməyəcəkdiniz | (siz) | vərəqlənməzdiniz |
| (onlar) | vərəqlənməyəcəkdilər | (onlar) | vərəqlənməzdilər |
Conditionnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqlənməsəm | (mən) | vərəqlənməsəydim |
| (sən) | vərəqlənməsən | (sən) | vərəqlənməsəydin |
| (o) | vərəqlənməsə | (o) | vərəqlənməsəydi |
| (biz) | vərəqlənməsək | (biz) | vərəqlənməsəydik |
| (siz) | vərəqlənməsəniz | (siz) | vərəqlənməsəydiniz |
| (onlar) | vərəqlənməsələr | (onlar) | vərəqlənməsəydilər |
Subjonctif
| (mən) | vərəqlənməyəm | ||
| (sən) | vərəqlənməyəsən | ||
| (o) | vərəqlənməyə | ||
| (biz) | vərəqlənməyək | ||
| (siz) | vərəqlənməyəsiniz | ||
| (onlar) | vərəqlənməyələr | ||
Hortatif
| (mən) | vərəqlənməyəsiyəm | ||
| (sən) | vərəqlənməyəsisən | ||
| (o) | vərəqlənməyəsi | ||
| (biz) | vərəqlənməyəsiyik | ||
| (siz) | vərəqlənməyəsisiniz | ||
| (onlar) | vərəqlənməyəsilər | ||
Obligationnel
| Présent | Passé | ||
|---|---|---|---|
| (mən) | vərəqlənməməliyəm | (mən) | vərəqlənməməliydim |
| (sən) | vərəqlənməməlisən | (sən) | vərəqlənməməliydin |
| (o) | vərəqlənməməli | (o) | vərəqlənməməliydi |
| (biz) | vərəqlənməməliyik | (biz) | vərəqlənməməliydik |
| (siz) | vərəqlənməməlisiniz | (siz) | vərəqlənməməliydiniz |
| (onlar) | vərəqlənməməlilər | (onlar) | vərəqlənməməliydilər |
Impératif
| (mən) | vərəqlənməyim | ||
| (sən) | vərəqlənmə | ||
| (o) | vərəqlənməsin | ||
| (biz) | vərəqlənməyək | ||
| (siz) | vərəqlənməyin | ||
| (onlar) | vərəqlənməsinlər | ||
Références
- Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton
Cet article est issu de Wiktionary. Le texte est sous licence Creative Commons – Attribution – Partage à l’identique. Des conditions supplémentaires peuvent s’appliquer aux fichiers multimédias.